  • NCP15XW332J03RC
NCP15XW332J03RC
advertisement
Manufacturer No:
NCP15XW332J03RC
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NCP15XW332J03RC
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
NCP15XW332J03RC
Purchasing and Inquiry
NCP15XW332J03RC Overview
There is a Tape & Reel (TR) package for NTC thermistors. The 0402 (1005 Metric) package contains it for your convenience. To make NTC thermistors work, the resistance tolerance is ±5%. The temperature setting of NTC thermistors should be set to -40°C~125°C for reliable performance. The terminations on these NTC thermistors total 2 for a total of 2 terminations. The 2 pins of the NTC thermistors must be connected to make the thermistors work correctly. It is possible for the electronic component to absorb the power dissipation generated by 0.1W. Typical NTC thermistors operate with a maximum power dissipation of 100mW. A maximum current of 550μA can be applied to the NTC thermistors without causing too much damage to the fuse element.
NCP15XW332J03RC Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP15 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
3.3kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 550μA
5% Tolerance
NCP15XW332J03RC Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP15XW332J03RC NTC Thermistors applications.
  • Mobile phones
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • CD players
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature measurement and compensation
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Liquid Crystal Display
Step5Bar-code shipping tag
NCP15XW332J03RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NCP15
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    3.3kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    500μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    550μA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    3.3k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    3987K
  • Thermal Sensitivity Index
    3950 K
  • B25/50
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm