  • NCP15XW472E03RC
NCP15XW472E03RC
advertisement
Manufacturer No:
NCP15XW472E03RC
HK JDW NO:
535-NCP15XW472E03RC
Datasheet:
NCP15XW472E03RC
Purchasing and Inquiry
NCP15XW472E03RC Overview
NTC thermistors comes in the package?of a Tape & Reel (TR). The package 0402 (1005 Metric) includes it for convenience. To make NTC thermistors work, the resistance tolerance is ±3%. Temperature setting NTC thermistors to -40°C~125°C is recommended to ensure reliable performance. Thermistors with NTC technology have a maximum power dissipation rate of 100mW.
NCP15XW472E03RC Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP15 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
4.7kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
3% Tolerance
NCP15XW472E03RC Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP15XW472E03RC NTC Thermistors applications.
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Heating systems
  • Battery packs
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
Step5Bar-code shipping tag
NCP15XW472E03RC
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    3%
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    4.7k
  • Length
    1mm