  • NCP1605ADR2G
NCP1605ADR2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1605ADR2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1605ADR2G
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
NCP1605ADR2G
Description:
1.27mm PMIC Soft-Skip? Series NCP1605 16 Pin 16V 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
NCP1605ADR2G Overview
A 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package contains it.A Tape & Reel (TR)-package is used.There is a Surface Mount mounting type on the device.10V~20V should supply the voltage to it.At 0°C~125°C, the device operates.Other IC types exist, such as POWER FACTOR CONTROLLER.There are a number of 16 terminals on the gadget.Current startup is 12mA.The component's pin number remains 16.Best part of the device has a NCP1605 in it.Switching frequency 250kHz is what determines the switching frequency.It has a sum of 16 pins.With a minimum input voltage of 10V, it is capable of functioning.It's like a subclass of Switching Regulator or Controllers.Its input voltage (Max) is 20V.There is a mountain named Mount Surface Mount that consists of it.A 16V-volt supply is always used to power the component.If isup is greater than 7mA, then the supply current is too high.It is part of the Soft-Skip? Series.
NCP1605ADR2G Features
NCP1605ADR2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1605ADR2G PFC PMICs applications.
  • Aging system
  • Digital TV
  • Vibration sensor
  • 4WD transfercase
  • Transmissioin control
  • Power tool motor control
  • Battery-powered device
  • Semi-automation
  • Portable telephone
  • eBike
Step5Bar-code shipping tag
NCP1605ADR2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    Soft-Skip™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Max Power Dissipation
    550mW
  • Voltage - Supply
    10V~20V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    16V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    NCP1605
  • Pin Count
  • Input Voltage-Nom
    16V
  • Analog IC - Other Type
    POWER FACTOR CONTROLLER
  • Input Voltage (Min)
    10V
  • Frequency - Switching
    250kHz
  • Input Voltage (Max)
    20V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Supply Current-Max (Isup)
    7mA
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Mode
    Critical Conduction (CRM), Discontinuous Conduction (DCM)
  • Current - Startup
    12mA
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm