  • NCP160BFCS250T2G
NCP160BFCS250T2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP160BFCS250T2G
HK JDW NO:
598-NCP160BFCS250T2G
Package:
4-XFBGA, WLCSP
Datasheet:
NCP160BFCS250T2G
Description:
Enable Fixed 0.35mm PMIC 4-XFBGA, WLCSP
Quantity:
In Stock : 5309
Step5Bar-code shipping tag
NCP160BFCS250T2G
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    4-XFBGA, WLCSP
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e1
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.35mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    250mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    23μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.9V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Soft Start
  • Current - Quiescent (Iq)
    23μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.175V @ 250mA
  • PSRR
    91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    110mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.11V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    250mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V