  • NCP1800DM42R2
NCP1800DM42R2
advertisement
Manufacturer No:
NCP1800DM42R2
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1800DM42R2
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
NCP1800DM42R2
Description:
Constant - Programmable NCP1800 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Tape & Reel (TR) 20mA 8 Terminals 8 Pin
Purchasing and Inquiry
NCP1800DM42R2 Overview
There is an Tape & Reel (TR) package that contains it. The package that is included with it comes in the shape of a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).In this case, the device is mounted in the way of Surface Mount.It is recommended that the temperature be set to -20°C~85°C TA in order to ensure reliable performance.The functionality of this device is provided by an analog IC called BATTERY CHARGE CONTROLLER.To charge the device, you need Constant - Programmable current.This part number NCP1800 can be used to find its related parts.It is possible to find a total of 8 terminations.The device is equipped with a total of 8 pins.There are several programmable features, such as Current.When charging current is maximum, it is rated at 1A.High efficiency can be achieved with a 4.2V output voltage.There is 20mA output current when the device operates.The device falls under the Power Management Circuits subcategory.In order to mount it, it has to align itself with Surface Mount.Vsup (maximum supply voltage) is set in the command to 0.25mA.There is 6V voltage input on the device.It is recommended to set the supply voltage to 16V in order to maximize the efficiency of the system.It is required that the input voltage be 2.5V volts at the minimum.
NCP1800DM42R2 Features
Power Management Circuits subcategory
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
NCP1800DM42R2 Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1800DM42R2 Battery Chargers ICs applications.
  • GPS tracker
  • TV sticks
  • Automotive electronics
  • Electrical Utility industry
  • Fast charge
  • Fleet management
  • Remote sensor
  • Electric pallet truck
  • Digital camera
  • Man lift
Step5Bar-code shipping tag
NCP1800DM42R2
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NCP1800
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    4.2V
  • Operating Supply Voltage
    16V
  • Input Voltage-Nom
    6V
  • Analog IC - Other Type
    BATTERY CHARGE CONTROLLER
  • Output Current
    20mA
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.25mA
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Fault Protection
    Over Voltage
  • Battery Chemistry
    Lithium-Ion
  • Number of Cells
    1
  • Programmable Features
    Current
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Charge Current - Max
    1A
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm