  • NCP1835MN24R2G
NCP1835MN24R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1835MN24R2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1835MN24R2G
Purchasing and Inquiry
NCP1835MN24R2G Overview
Analog IC POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is used in this device. There are 1 channels available. In total, it has 10 pins. This electrical component is from the Power Management Circuits family. This device must be activated by a value of -20°C. Temperatures below 70°C are recommended for its use. It is powered by a 3/5V volts. Keep in mind that this device should be set to 5V at all times. There are a total of 10 pins on it. Power supplies require voltages higher than 2.8V (Vsup). This device's operating supply voltage falls within the range of 6.5V. The output voltage of the device is 4.2V.
NCP1835MN24R2G Features
with 10 Pins
operate supply voltage at the range of 5V
NCP1835MN24R2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1835MN24R2G Battery Management ICs applications.
  • Motor drive - 3 phase AC100V-240V AC servo
  • Golf carts
  • Power supplies
  • ADAS ECU
  • Electric vehicles
  • Passenger boats
  • Utility vehicles
  • Industrial drones
  • IH rice cooker
  • Ventilator
Step5Bar-code shipping tag
NCP1835MN24R2G
    Select All
  • Lifecycle Status
    CONSULT SALES OFFICE (Last Updated: 1 week ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    10
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    10
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    6.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.8V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Current - Output
    1A
  • Adjustable Threshold
  • Voltage - Output
    4.2V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm