  • NCP18WB473E03RB
NCP18WB473E03RB
advertisement
Manufacturer No:
NCP18WB473E03RB
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NCP18WB473E03RB
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
NCP18WB473E03RB
Purchasing and Inquiry
NCP18WB473E03RB Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Tape & Reel (TR) package. In order to make things easier, it is included in the package 0603 (1608 Metric). The resistance tolerance of NTC thermistors is ±3%. Temperature -40°C~125°C should be set on NTC thermistors for reliable performance. Each of these NTC thermistors has a total of 2 terminations. It is necessary to connect the 2 pins of NTC thermistors so that they can function. It is possible to absorb 0.1W power dissipation by the electronic component. The maximum power dissipation of NTC thermistors is 100mW. A NTC thermistor's maximum current can be set to 140μA without negatively affecting the fuse element.
NCP18WB473E03RB Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP18 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
47kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 140μA
3% Tolerance
NCP18WB473E03RB Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP18WB473E03RB NTC Thermistors applications.
  • Compensation of pressure sensors
  • Temperature Regulation and Measurement
  • LCD compensation
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • CD players
  • Battery packs
  • Heating systems
  • Temperature detection of battery cells
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Personal Computer and Peripheral Device
Step5Bar-code shipping tag
NCP18WB473E03RB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NCP18
  • Tolerance
    3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    47kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    140μA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    0.5 %
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    47k
  • B Value Tolerance
    ±2%
  • B25/85
    4108K
  • Thermal Sensitivity Index
    4050 K
  • B25/50
  • Length
    1.6mm