  • NCP18WD683J03RB
NCP18WD683J03RB
advertisement
Manufacturer No:
NCP18WD683J03RB
HK JDW NO:
535-NCP18WD683J03RB
Datasheet:
NCP18WD683J03RB
Purchasing and Inquiry
NCP18WD683J03RB Overview
NTC thermistors comes in the package of a Tape & Reel (TR). The 0603 (1608 Metric) package contains it for your convenience. NTC thermistors require a resistance tolerance of ±5% for them to function. Set NTC thermistors to -40°C~125°C for reliable performance. NTC thermistors have a total of 2 terminals. It is necessary to connect the 2 pins of NTC thermistors so that they can function. Dissipation of energy of 0.1W can be absorbed by the electronic component. NTC thermistors have a maximum power dissipation of 100mW. If the maximum current of the NTC thermistors is 120μA, the fuse element will not be adversely affected.
NCP18WD683J03RB Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP18 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
68kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 120μA
5% Tolerance
NCP18WD683J03RB Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP18WD683J03RB NTC Thermistors applications.
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Electronic Thermometers
  • Refrigeration
  • Temperature detection of battery cells
  • CD players
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Automotive electronics
  • Liquid Crystal Display
Step5Bar-code shipping tag
NCP18WD683J03RB
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    68kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    120μA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    68k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    4209K
  • Thermal Sensitivity Index
    4150 K
  • B25/50
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm