  • NCP18WM474E03RB
NCP18WM474E03RB
advertisement
Manufacturer No:
NCP18WM474E03RB
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NCP18WM474E03RB
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
NCP18WM474E03RB
Purchasing and Inquiry
NCP18WM474E03RB Overview
Tape & Reel (TR) is the package size of NTC thermistors. It is included in the 0603 (1608 Metric) package for your convenience. To make NTC thermistors work, the resistance tolerance is ±3%. Setting the NTC thermistors' temperature to -40°C~125°C is the best way to ensure reliable performance. There are 2 terminations on these NTC thermistors. The 2 pins of the NTC thermistors must be connected to make the thermistors work correctly. In this case, the electronic component can absorb the dissipation of 0.1W. Thermistors with NTC technology have a maximum power dissipation rate of 100mW. Fuse elements can tolerate a maximum current of 40μA without too much deterioration.
NCP18WM474E03RB Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP18 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
470kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 40μA
3% Tolerance
NCP18WM474E03RB Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP18WM474E03RB NTC Thermistors applications.
  • Liquid Crystal Display
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Refrigeration
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Heating systems
Step5Bar-code shipping tag
NCP18WM474E03RB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    40μA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    470k
  • B25/85
    4582K
  • Thermal Sensitivity Index
    4500 K
  • B25/50
  • Length
    1.6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NCP18
  • Tolerance
    3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    470kOhm