  • NCP18XF101J03RB
NCP18XF101J03RB
advertisement
Manufacturer No:
NCP18XF101J03RB
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NCP18XF101J03RB
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
NCP18XF101J03RB
Purchasing and Inquiry
NCP18XF101J03RB Overview
NTC thermistors comes in the package of a Tape & Reel (TR). I have included it in package 0603 (1608 Metric) for convenience. A NTC thermistor's resistance tolerance is ±5% in order to work. In order to ensure reliable performance, NTC thermistors should be set to -40°C~125°C. There are 2 terminations on these NTC thermistors. In order to make the NTC thermistors function properly, the 2 pins must be connected. It is possible for the electronic component to absorb power dissipation of 0.1W. NTC thermistors can operate at a maximum power dissipation of 100mW. A NTC thermistor can have a maximum current of 3.1mA without too much damage to the fuse element.
NCP18XF101J03RB Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP18 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
100Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 3.1mA
5% Tolerance
NCP18XF101J03RB Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP18XF101J03RB NTC Thermistors applications.
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Air-conditioning systems
  • Temperature measurement and compensation
  • Battery packs
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Electronic Thermometers
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature compensation for semiconductor devices
Step5Bar-code shipping tag
NCP18XF101J03RB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NCP18
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    3.1mA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    3284K
  • B25/50
    3250K
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm