  • NCP18XW682J03RB
NCP18XW682J03RB
advertisement
Manufacturer No:
NCP18XW682J03RB
HK JDW NO:
535-NCP18XW682J03RB
Datasheet:
NCP18XW682J03RB
Purchasing and Inquiry
NCP18XW682J03RB Overview
Thermistors manufactured by NTC are packaged as Tape & Reel (TR). We have included it in the 0603 (1608 Metric) package for your convenience. NTC thermistors have a resistance tolerance of ±5% in order to function properly. In order to ensure reliable performance, NTC thermistors should be set to -40°C~125°C. Featuring a total of 2 terminations, these NTC thermistors are used in various applications. For the NTC thermistors to work properly, 2 pins must be connected in order to make it work. This electronic component can absorb power dissipation of 0.1W. In general, NTC thermistors have a maximum power dissipation of 100mW. There is no danger of the fuse element deteriorating beyond a certain current limit for NTC thermistors.
NCP18XW682J03RB Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP18 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
6.8kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 380μA
5% Tolerance
NCP18XW682J03RB Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP18XW682J03RB NTC Thermistors applications.
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Electronic Thermometers
  • CD players
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature detection of battery cells
  • Liquid Crystal Display
Step5Bar-code shipping tag
NCP18XW682J03RB
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    5%
  • Resistance
    6.8kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    380μA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    6.8k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    3987K
  • Thermal Sensitivity Index
    3950 K
  • B25/50
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm