  • NCP301HSN45T1G
NCP301HSN45T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP301HSN45T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP301HSN45T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP301HSN45T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCP301 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP301HSN45T1G Overview
Power management is mounted through 5 terminals. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. Power management is possible to find a series of 1 functions. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. The purpose of this IC power is to provide you with a reference of SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. In a 1.5V supply voltage, the power management conducts. By Surface Mount, IC management has been mounted. There is a subcategory called Power Management Circuits for this power management. A total of 5 pins are located on this power management. This power management system has 5 pins. IC management can only work with a supply voltage of 800mV volts. In this PMIC, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 10V volts. Surface Mount mounting is recommended. This power management is the recommended temperature range for the supervisors: -40°C~125°C TA. As this power managment ic operates, it is able to produce an output voltage of Open Drain or Open Collector. There is a 500nA supply current present in the power management. For similar manage ics search of the manufacturer, you can always refer to NCP301, the base PMIC number. If you want to work with PMIC chip, you will need to supply PMIC chip with a temperature at least of 1.4μA. In this IC power's architecture, there are 1 outputs.
NCP301HSN45T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
NCP301HSN45T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP301HSN45T1G Voltage Supervisors applications.
  • Power communication system
  • Microprocessor system
  • Automotive power systems
  • Smartphones
  • Display equipment
  • Functional modules
  • FPGA design
  • Leakage current detection
  • Data storage applications
  • Military electronics
Step5Bar-code shipping tag
NCP301HSN45T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP301
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Number of Channels
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Nominal Supply Current
    520nA
  • Max Supply Current
    1.4μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    4.5V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.41V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.59V
  • Threshold Voltage
    +4.5V
  • Undervoltage Threshold
    4.41V
  • Overvoltage Threshold
    4.59V
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm