  • NCP301LSN12T1G
NCP301LSN12T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP301LSN12T1G
HK JDW NO:
598-NCP301LSN12T1G
Datasheet:
NCP301LSN12T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCP301 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP301LSN12T1G Overview
There are 5 terminals on this power management that allow it to be mounted. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. There are a total of 1 channels on this supervisor, and they are arranged in a series. Please find attached SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions for your reference in this IC power. There are many benefits that this IC power shares with other Simple Reset/Power-On Reset products as well. Packages are specified to have an average peak reflow temperature of 260. IC management conducts at a voltage of 1.5V. IC management is possible to find a succession of 1 voltages that have been checked. The mount is provided by Surface Mount. The power management system can be categorized as a Power Management Circuits chip. It has a total of 5 pins that are attached to IC management. 5 pins are on the supervisor. There should be a minimum voltage supply (Vsup) of 800mV for this PMIC. There should be no more than 10V volts of supply voltage (Vsup) in this power management. Surface Mount is the recommended mounting type. It is recommended to set the supervisor's temperature to this range: -40°C~125°C TA. As a result of this supervisor's operation, the output voltage is Open Drain or Open Collector. The supervisor's supply current is specified to 500nA. It is always advisable to use NCP301, the base supervisor number, when searching for similar PMICs from the manufacturer.
NCP301LSN12T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
NCP301LSN12T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP301LSN12T1G Voltage Supervisors applications.
  • Precision measurement
  • FPGA design
  • Transformer load monitoring equipment
  • emergency room
  • Dash board
  • Important electronics for automotive safety
  • Smartphones
  • Fire equipment power monitoring system
  • Sensitive sensors
  • Refrigeration
Step5Bar-code shipping tag
NCP301LSN12T1G
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP301
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Nominal Supply Current
    450nA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Threshold
    1.2V
  • Number of Voltages Monitored
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.176V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.224V
  • Threshold Voltage
    +1.2V
  • Undervoltage Threshold
    1.176V
  • Overvoltage Threshold
    1.224V
  • Length
    3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA