  • NCP301LSN46T1G
NCP301LSN46T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP301LSN46T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP301LSN46T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP301LSN46T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCP301 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP301LSN46T1G Overview
As you can see, this power management is mounted through 5 terminals. In terms of packaging, power management follows the Tape & Reel (TR) model. As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. This power managment ic consists of 1 channels, each of which can be used independently. For your reference, this PMIC includes a list of SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1.5V. There is a voltage supply of 1 for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. Surface Mount mounts IC management. This power ic can be sub-categorized as Power Management Circuits. It has a total of 5 pins that are attached to IC management. This power management system has 5 pins. It is recommended that Vsup should not be less than 800mV for this IC power. In this PMIC, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 10V volts. The recommended mounting type is Surface Mount. We recommend setting the supervisors to -40°C~125°C TA degrees. During operation, this power management system outputs Open Drain or Open Collector. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 500nA. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by NCP301.
NCP301LSN46T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
NCP301LSN46T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP301LSN46T1G Voltage Supervisors applications.
  • Insulation fault location system
  • Important electronics for automotive safety
  • Consumer electronics
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • External alarm
  • Power distribution systems of operating room
  • Utility meter
  • Military electronics
  • Precision measurement
Step5Bar-code shipping tag
NCP301LSN46T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP301
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Nominal Supply Current
    520nA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.508V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.692V
  • Threshold Voltage
    +4.6V
  • Undervoltage Threshold
    4.508V
  • Overvoltage Threshold
    4.692V
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm