  • NCP302HSN27T1G
NCP302HSN27T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP302HSN27T1G
HK JDW NO:
598-NCP302HSN27T1G
Datasheet:
NCP302HSN27T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCP302 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP302HSN27T1G Overview
There are 5 mounting terminals on the voltage supervisor, each of which has a different function. Tape & Reel (TR)-packaging is used. The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 1 channels. There are SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions included in this PMIC so that you can refer to them. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Simple Reset/Power-On Reset line. As specified in the package specification, the peak reflow temperature of the package is set at 260. A supply voltage of 1.5V is used to conduct the PMIC chip. In a 1 supply voltage, the PMIC chip conducts. The mount is attached to Surface Mount. There is a subcategory called Power Management Circuits for this power management. It has a total of 5 pins that are attached to IC management. The pins of the power management system count 5. Normally, the supply voltage (Vsup) for this PMIC should not be lower than 800mV. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 10V volts. Surface Mount is the recommended mounting type. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~125°C TA. When this power management system is in operation, it produces an output voltage of Push-Pull, Totem Pole. There is a 500nA supply current present in the power management. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using NCP302, the base power ics number. Voltage supervisor can work with a supply temperature of 1.3μA at the most.
NCP302HSN27T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
NCP302HSN27T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP302HSN27T1G Voltage Supervisors applications.
  • Embedded computing
  • Data storage applications
  • Important electronics for automotive protection
  • Transformer load monitoring equipment
  • Power distribution systems of CCU
  • Medical-specific insulation monitor
  • Battery-powered equipment
  • Telecommunications equipment
  • Radar
  • Power distribution systems of infant care room
Step5Bar-code shipping tag
NCP302HSN27T1G
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Max Supply Current
    1.3μA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Threshold
    2.7V
  • Number of Voltages Monitored
    1
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.646V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.754V
  • Threshold Voltage
    +2.7V
  • Undervoltage Threshold
    2.646V
  • Overvoltage Threshold
    2.754V
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Supply Voltage
    1.5V