  • NCP303LSN16T1G
NCP303LSN16T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP303LSN16T1G
HK JDW NO:
598-NCP303LSN16T1G
Datasheet:
NCP303LSN16T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCP303 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP303LSN16T1G Overview
There are 5 terminals on this power management that allow it to be mounted. It is packaged with Tape & Reel (TR). The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. Please find attached SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions for your reference in this IC power. Compared to other Simple Reset/Power-On Reset products, this PMIC has a lot of benefits to offer. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. The supervisor is always powered by a 1.5V volt supply. IC management is possible to find a succession of 1 voltages that have been checked. The power management is mounted by Surface Mount. It is possible to subcategorize this power ic as a Power Management Circuits chip. It has a total of 5 pins that are attached to IC management. Pin count of the power management is 5. IC management can only work with a supply voltage of 800mV volts. There should be no more than 10V volts of supply voltage (Vsup) in this power management. Surface Mount mounting is recommended. This power management is the recommended temperature range for the supervisors: -40°C~125°C TA. There is an output voltage of Open Drain or Open Collector from this supervisor when it is operating. The supervisor's supply current is specified to 500nA. You can always use NCP303, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer.
NCP303LSN16T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
NCP303LSN16T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP303LSN16T1G Voltage Supervisors applications.
  • Linux and server computing
  • Power communication system
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Electric heating appliances
  • Refrigeration
  • Power distribution systems of operating room
  • Household appliances
  • Network equipment
  • Smartphones
  • Unattended substation automation
Step5Bar-code shipping tag
NCP303LSN16T1G
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Base Part Number
    NCP303
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Nominal Supply Current
    450nA
  • Accuracy
    2 %
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    1.6V
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.568V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.632V
  • Threshold Voltage
    +1.6V
  • Undervoltage Threshold
    1.568V
  • Overvoltage Threshold
    1.632V
  • Length
    3mm