  • NCP303LSN17T1
NCP303LSN17T1
advertisement
Manufacturer No:
NCP303LSN17T1
HK JDW NO:
598-NCP303LSN17T1
Package:
SOT-23-5
Datasheet:
NCP303LSN17T1
Description:
1.5V 5 Terminals 5-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 800mV Max 10V
Quantity:
In Stock : 10734
Step5Bar-code shipping tag
NCP303LSN17T1
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    SOT-23-5
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Nominal Supply Current
    450nA
  • Accuracy
    2 %
  • Watchdog Timer
  • Voltage - Threshold
    1.7V
  • Threshold Voltage
    +1.7V
  • Undervoltage Threshold
    1.666V
  • Overvoltage Threshold
    1.734V
  • Number of Monitored Inputs
  • Length
    3mm