  • NCP303LSN31T1
NCP303LSN31T1
advertisement
Manufacturer No:
NCP303LSN31T1
HK JDW NO:
598-NCP303LSN31T1
Datasheet:
NCP303LSN31T1
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCP303 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP303LSN31T1 Overview
Power management is mounted through 5 terminals. In terms of packaging, power management follows the Tape & Reel (TR) model. To assist you, this IC power includes 1 functions. A series of 1 channels can be found on this supervisor. In this IC management you will find SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions for you to refer to. With power management, you get a lot of benefits that you won't find in other Simple Reset/Power-On Reset products. There is a specification for the peak reflow temperature of the package to be 240. Manage ics operate at 1.5V supply voltages. When 1 is applied to the power ic, it conducts. The power management is mounted by a Surface Mount-axis. Power Management Circuits is a subcategory of this PMIC chip. In total, the power management has 5 pins in it. 5 pins are present on the power management system. I should note that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should be at least 800mV, which is the minimum supply voltage that should be applied. The supply voltage (Vsup) should not exceed 10V volts in this IC power. The recommended mounting type is Surface Mount. You should set the supervisor's temperature during -40°C~125°C TA . The output voltage of this power managment ic during operation is Open Drain or Open Collector. The supply current of the power management is 500nA. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using NCP303, the base power ics number.
NCP303LSN31T1 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
NCP303LSN31T1 Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP303LSN31T1 Voltage Supervisors applications.
  • Household appliances
  • Fire equipment power monitoring system
  • Power communication system
  • Power distribution systems of operating room
  • Data storage applications
  • Unattended substation automation
  • Detection of phase loss
  • Sensitive sensors
  • Radar
  • Precision measurement
Step5Bar-code shipping tag
NCP303LSN31T1
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 5 days ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Threshold
    3.1V
  • Threshold Voltage
    +3.1V
  • Undervoltage Threshold
    3.038V
  • Overvoltage Threshold
    3.162V
  • Length
    3mm