  • NCP303LSN34T1G
NCP303LSN34T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP303LSN34T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP303LSN34T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP303LSN34T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCP303 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP303LSN34T1G Overview
This power management consists of 5 mounting terminals on which it can be mounted. There is a Tape & Reel (TR)-packaging method applied to IC management. To assist you, this IC power includes 1 functions. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. There are SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions included in this PMIC so that you can refer to them. There are many benefits that this IC power shares with other Simple Reset/Power-On Reset products as well. IC management is specified that the package peak reflow temperature should be 260. Manage ics operate at 1.5V supply voltages. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1. Surface Mount mounts IC management. There is a subcategory of this power ic known as Power Management Circuits. 5 pins are present in total in this power management. There are 5 pins on the power managment ic. A voltage (Vsup) that doesn't fall below 800mV as the minimum supply voltage (Vsup) should be applied to this IC power in order to ensure its proper operation. In this PMIC, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 10V volts. The mounting type of the supervisors is Surface MountYou should set the supervisor's temperature during -40°C~125°C TA . The output voltage of this power managment ic during operation is Open Drain or Open Collector. In order to maintain a stable supply current for the power management, 500nA is the recommended value. You can always use NCP303, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer.
NCP303LSN34T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
NCP303LSN34T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP303LSN34T1G Voltage Supervisors applications.
  • Unattended substation automation
  • Radar
  • Rechargeable batteries
  • Dash board
  • Electronics installed in the vehicle
  • Smart meter
  • DC stabilized power supply module
  • Multi-voltage system
  • FPGA design
  • Sensitive sensors
Step5Bar-code shipping tag
NCP303LSN34T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP303
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Nominal Supply Current
    500nA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    3.4V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.332V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.468V
  • Threshold Voltage
    +3.4V
  • Undervoltage Threshold
    3.332V
  • Overvoltage Threshold
    3.468V
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm