  • NCP304HSQ18T1
NCP304HSQ18T1
advertisement
Manufacturer No:
NCP304HSQ18T1
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP304HSQ18T1
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
NCP304HSQ18T1
Description:
1.5V4 Terminals 4-Pin NCP304 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP304HSQ18T1 Overview
There are 4 terminals on this power management that allow it to be mounted. Packaged in the form of a Tape & Reel (TR), power management is easy to use. In this PMIC, you can find 1 functions for your reference. This power managment ic consists of 1 channels, each of which can be used independently. Please find attached SC-82A, SOT-343 functions for your reference in this IC power. With power management, you get a lot of benefits that you won't find in other Simple Reset/Power-On Reset products. There is a specification for the peak reflow temperature of the package to be 240. The supervisor is always powered by a 1.5V volt supply. When 1 is applied to the power ic, it conducts. The mount is attached to Surface Mount. In this case, this PMIC chip can be sub-categorized as a Power Management Circuits chip. Power management has a total of 4 pins. Pin count of the power management is 4. In order for this IC power to function, the supply voltage (Vsup) cannot be less than 800mV. Voltage (Vsup) shouldn't exceed 10V volts in this PMIC. A Surface Mount mounting type is recommended. It is recommended to set the supervisor's temperature to this range: -40°C~85°C TA. When this power management system is in operation, it produces an output voltage of Push-Pull, Totem Pole. It is estimated that the voltage supervisor's supply current is 1μA. You can always use NCP304, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer.
NCP304HSQ18T1 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
1μA operating supply current
NCP304HSQ18T1 Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP304HSQ18T1 Voltage Supervisors applications.
  • Solar power charger
  • Transformer load monitoring equipment
  • Embedded computing
  • Household appliances
  • Microprocessor system
  • Microcontroller system
  • Electrical fire monitoring system
  • Multi-voltage system
  • Battery cars
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
Step5Bar-code shipping tag
NCP304HSQ18T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-82A, SOT-343
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NCP304
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    1μA
  • Nominal Supply Current
    1μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2 %
  • Watchdog Timer
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    1.8V
  • Number of Voltages Monitored
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.003mA
  • Threshold Voltage
    +1.8V
  • Undervoltage Threshold
    1.764V
  • Overvoltage Threshold
    1.836V
  • Length
    2mm