  • NCP304LSQ18T1G
NCP304LSQ18T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP304LSQ18T1G
HK JDW NO:
598-NCP304LSQ18T1G
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
NCP304LSQ18T1G
Description:
4 Terminals 4-Pin NCP304 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP304LSQ18T1G Overview
This power management consists of 4 mounting terminals on which it can be mounted. A Tape & Reel (TR) package is used to package the power management. As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. A series of 1 channels can be found on this supervisor. For your reference, this PMIC includes a list of SC-82A, SOT-343 functions. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. Packages are specified to have an average peak reflow temperature of 260. IC management is possible to find a succession of 1 voltages that have been checked. The mount is provided by Surface Mount. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. In total, the power management has 4 pins in it. This power management system has 4 pins. There should be a minimum voltage supply (Vsup) of 800mV for this PMIC. In this PMIC, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 10V volts. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. We recommend setting the supervisors to -40°C~85°C TA degrees. Power management has an output of Push-Pull, Totem Pole during operation. There is a supply current of 1μA for the power management. For similar manage ics search of the manufacturer, you can always refer to NCP304, the base PMIC number. A maximum supply temperature of 3μA can be used.
NCP304LSQ18T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
1μA operating supply current
NCP304LSQ18T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP304LSQ18T1G Voltage Supervisors applications.
  • Personal computers
  • Power communication system
  • DVR
  • FPGA design
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Leakage current detection
  • Insulation fault location system
  • Embedded computing
  • Sensitive sensors
  • Microprocessor system
Step5Bar-code shipping tag
NCP304LSQ18T1G
  • Base Part Number
    NCP304
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
    4
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    1μA
  • Nominal Supply Current
    1μA
  • Max Supply Current
    3μA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Threshold
    1.8V
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.764V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.836V
  • Threshold Voltage
    +1.8V
  • Undervoltage Threshold
    1.764V
  • Overvoltage Threshold
    1.836V
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    SC-82A, SOT-343
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA