  • NCP305LSQ16T1G
NCP305LSQ16T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP305LSQ16T1G
HK JDW NO:
598-NCP305LSQ16T1G
Datasheet:
NCP305LSQ16T1G
Description:
1.5V4 Terminals 4-Pin NCP305 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP305LSQ16T1G Overview
There are 4 terminals connected to this power management, which makes it easy to mount. A Tape & Reel (TR) package is used to package the power management. The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. A series of 1 channels can be found on this supervisor. For your reference, this PMIC includes a list of SC-82A, SOT-343 functions. With power management, you get a lot of benefits that you won't find in other Simple Reset/Power-On Reset products. IC management is specified that the package peak reflow temperature should be 260. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1.5V. In a 1 supply voltage, the PMIC chip conducts. Surface Mount is the one that mounts power management. There is a subcategory called Power Management Circuits for this power management. In total, it has 4 pins on IC management. This power management has 4 pins. In order for this IC power to function, the supply voltage (Vsup) cannot be less than 800mV. There should be no more than 10V volts of supply voltage (Vsup) in this power management. A Surface Mount mounting type is recommended. It is recommended that the supervisor be set to this temperature: -40°C~85°C TA. During normal operation, this power managment ic can generate Open Drain or Open Collector of output voltage. In order to maintain a stable supply current for the power management, 1μA is the recommended value. You can always use NCP305, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer.
NCP305LSQ16T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
1μA operating supply current
NCP305LSQ16T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP305LSQ16T1G Voltage Supervisors applications.
  • Network equipment
  • Important electronics for automotive safety
  • Radar
  • Personal computers
  • Radio
  • Microprocessor system
  • Kitchen appliances
  • Stable power system
  • Dash board
  • emergency room
Step5Bar-code shipping tag
NCP305LSQ16T1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP305
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Nominal Supply Current
    900nA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Threshold
    1.6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.568V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.632V
  • Threshold Voltage
    +1.6V
  • Undervoltage Threshold
    1.568V
  • Overvoltage Threshold
    1.632V
  • Length
    2mm