  • NCP305LSQ32T1G
NCP305LSQ32T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP305LSQ32T1G
HK JDW NO:
598-NCP305LSQ32T1G
Datasheet:
NCP305LSQ32T1G
Description:
4 Terminals 4-Pin NCP305 Voltage supervisor1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP305LSQ32T1G Overview
There are 4 terminals connected to this power management, which makes it easy to mount. There is a Tape & Reel (TR)-packaging method applied to IC management. Power management is possible to find a series of 1 functions. It is possible to find on this power management a series of 1 channels. As a reference, this IC power includes SC-82A, SOT-343 functions for your convenience. There are a lot of similarities between this IC management and other Simple Reset/Power-On Reset products. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 260. IC management conducts in a 1-voltage supply. The mount is attached to Surface Mount. In this case, this PMIC chip can be sub-categorized as a Power Management Circuits chip. The total number of pins on this power management is 4. There are 4 pins on the power managment ic. There should be a minimum voltage supply (Vsup) of 800mV for this PMIC. There should be no more than 10V volts of supply voltage (Vsup) in this power management. In this case, Surface Mount is the recommended mounting type. Temperature setting for the supervisors should be -40°C~85°C TA. During normal operation, this power managment ic can generate Open Drain or Open Collector of output voltage. The supervisor's supply current is specified to 1μA. You can always use NCP305, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer.
NCP305LSQ32T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
1μA operating supply current
NCP305LSQ32T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP305LSQ32T1G Voltage Supervisors applications.
  • Analog circuit
  • Military communications
  • Radio
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Microcontroller system
  • Unattended substation automation
  • Smartphones
  • Solar power charger
  • Electrical fire monitoring system
  • Sensitive sensors
Step5Bar-code shipping tag
NCP305LSQ32T1G
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP305
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Nominal Supply Current
    1.2μA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Threshold
    3.2V
    Halogen Free
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.0036mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.136V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.264V
  • Threshold Voltage
    +3.2V
  • Undervoltage Threshold
    3.136V
  • Overvoltage Threshold
    3.264V
  • Length
    2mm