  • NCP4589DMX18TCG
NCP4589DMX18TCG
advertisement
Manufacturer No:
NCP4589DMX18TCG
HK JDW NO:
598-NCP4589DMX18TCG
Package:
6-XFDFN
Datasheet:
NCP4589DMX18TCG
Description:
Enable Fixed 0.4mm NCP4589 PMIC 6 6-XFDFN
Quantity:
In Stock : 1767
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
NCP4589DMX18TCG
    Select All
  • Power Rating
    400mW
  • Max Power Dissipation
    400mW
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    NCP4589
  • Pin Count
    6
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.25V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Max Output Current
    300mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    400mW
  • Quiescent Current
    4μA
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.4V
  • Protection Features
    Over Current
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 300mA
  • PSRR
    70dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    340mV
  • Min Output Voltage
    1.8V
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    350μm
  • Length
    1.2mm
  • Width
    1.2mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    6-XFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C