  • NCP4680DMX23TCG
NCP4680DMX23TCG
advertisement
Manufacturer No:
NCP4680DMX23TCG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP4680DMX23TCG
Package:
4-XFDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP4680DMX23TCG
Description:
Enable Fixed NCP4680 PMIC 4 4-XFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 17294
Step5Bar-code shipping tag
NCP4680DMX23TCG
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    4-XFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd)
  • Max Power Dissipation
    286mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    NCP4680
  • Pin Count
  • Voltage - Input (Max)
    5.25V
  • Output Voltage
    2.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    70μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    2.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.4V
  • Protection Features
    Over Current
  • Current - Quiescent (Iq)
    70μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 150mA
  • PSRR
    75dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    280mV
  • Length
    0.8mm
  • Width
    0.8mm