  • NCP502SQ36T1G
NCP502SQ36T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP502SQ36T1G
HK JDW NO:
598-NCP502SQ36T1G
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
NCP502SQ36T1G
Description:
Enable Fixed 0.65mm NCP502 PMIC 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 7251
Step5Bar-code shipping tag
NCP502SQ36T1G
    Select All
  • Published
    2010
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    5
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    NCP502
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Output Voltage
    3.6V
    Positive
  • Current - Output
    80mA
  • Quiescent Current
    90μA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.6V
  • Input Voltage (Min)
    4.6V
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 80mA
  • PSRR
    55dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    850mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.85V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Bias Current
    40μA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Length
    2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    70
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C