  • NCP551SN25T1G
NCP551SN25T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP551SN25T1G
HK JDW NO:
598-NCP551SN25T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP551SN25T1G
Description:
Enable Fixed NCP551 PMIC 5 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 2
Step5Bar-code shipping tag
NCP551SN25T1G
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP551
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    150mA
  • Quiescent Current
    8μA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    0V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.22V @ 10mA
  • Dropout Voltage
    130mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.13V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Input Bias Current
    4μA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm