  • NCP562SQ35T1G
NCP562SQ35T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP562SQ35T1G
HK JDW NO:
598-NCP562SQ35T1G
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
NCP562SQ35T1G
Description:
Enable Fixed NCP562 PMIC 4 SC-82A, SOT-343
Quantity:
In Stock : 7245
Step5Bar-code shipping tag
NCP562SQ35T1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    SC-82A, SOT-343
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    NCP562
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
  • Current - Supply (Max)
    6μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V
    Positive
  • Current - Output
    80mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.5V
  • Input Voltage (Min)
    4.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.5V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    1μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 80mA
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.19V
  • Output Voltage1-Max
    3.57V
  • Output Voltage1-Min
    3.43V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Length
    2mm