  • NCP563SQ28T1G
NCP563SQ28T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP563SQ28T1G
HK JDW NO:
598-NCP563SQ28T1G
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
NCP563SQ28T1G
Description:
Fixed NCP563 PMIC 4 SC-82A, SOT-343
Quantity:
In Stock : 1144
Step5Bar-code shipping tag
NCP563SQ28T1G
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    SC-82A, SOT-343
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Number of Terminations
    4
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP563
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Max Output Current
    280mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    80mA
  • Quiescent Current
    6μA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    1μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 80mA
  • Dropout Voltage
    230mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.23V
  • Min Output Voltage
    2.8V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Bias Current
    2.5μA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Length
    2mm