  • NCP582LXV18T2G
NCP582LXV18T2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP582LXV18T2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP582LXV18T2G
Package:
SOT-563, SOT-666
Datasheet:
NCP582LXV18T2G
Description:
Enable Fixed 0.5mm NCP582 PMIC 6 SOT-563, SOT-666
Quantity:
In Stock : 14806
Step5Bar-code shipping tag
NCP582LXV18T2G
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
  • Package / Case
    SOT-563, SOT-666
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    NCP582
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.8V
    Positive
  • Power Dissipation
    500mW
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    95μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.55V @ 150mA
  • PSRR
    70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    320mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.32V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Bias Current
    75μA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %