  • NCP584HSN12T1G
NCP584HSN12T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP584HSN12T1G
HK JDW NO:
598-NCP584HSN12T1G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
NCP584HSN12T1G
Description:
Enable Fixed Tin NCP584 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 25050
Step5Bar-code shipping tag
NCP584HSN12T1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    5
    Other Regulators
  • Power Rating
    254mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP584
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Operating Supply Voltage
    6V
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    250mW
  • Quiescent Current
    70μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    3 %
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.4V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 200mA
  • Dropout Voltage
    300mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Nominal Output Voltage
    1.2V
  • Input Bias Current
    40μA
  • Output Voltage Accuracy
    3 %
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.8mm