  • NCP662SQ15T1
NCP662SQ15T1
advertisement
Manufacturer No:
NCP662SQ15T1
HK JDW NO:
598-NCP662SQ15T1
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
NCP662SQ15T1
Description:
Enable Fixed NCP662 PMIC 4 SC-82A, SOT-343
Quantity:
In Stock : 17334
Step5Bar-code shipping tag
NCP662SQ15T1
    Select All
  • Output Voltage
    1.5V
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    1μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.95V @ 100mA
  • Dropout Voltage
    680mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.68V
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Input Bias Current
    2.5mA
  • Length
    2mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    SC-82A, SOT-343
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NCP662
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    6μA
  • Number of Outputs
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V