  • NCP662SQ18T1
NCP662SQ18T1
advertisement
Manufacturer No:
NCP662SQ18T1
HK JDW NO:
699-NCP662SQ18T1
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
NCP662SQ18T1
Description:
Enable Fixed PMIC 4 SC-82A, SOT-343
Quantity:
In Stock : 5307
Step5Bar-code shipping tag
NCP662SQ18T1
  • Package / Case
    SC-82A, SOT-343
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Technology
    CMOS
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
  • Current - Supply (Max)
    6μA
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Voltage - Input (Max)
    6V
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Input Voltage (Min)
    2.8V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    1μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.7V @ 100mA
  • Length
    2mm