  • NCP694D25HT1G
NCP694D25HT1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP694D25HT1G
HK JDW NO:
598-NCP694D25HT1G
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
NCP694D25HT1G
Description:
Enable Fixed NCP694 PMIC 5 SOT-89-5/6
Quantity:
In Stock : 17543
Step5Bar-code shipping tag
NCP694D25HT1G
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 day ago)
  • Package / Case
    SOT-89-5/6
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    900mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    NCP694
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    1A
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    900mW
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.4V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    100μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.32V @ 1A Typ
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    70dB (1kHz)
  • Reference Voltage
    1V
  • Dropout Voltage
    320mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.32V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Height
    1.6mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.6mm