  • NCP700BMT25TBG
NCP700BMT25TBG
advertisement
Manufacturer No:
NCP700BMT25TBG
HK JDW NO:
598-NCP700BMT25TBG
Package:
6-WFDFN
Datasheet:
NCP700BMT25TBG
Description:
Enable Fixed 0.5mm PMIC 6 6-WFDFN
Quantity:
In Stock : 22555
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
NCP700BMT25TBG
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    6-WFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    130μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    110μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    110μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.23V @ 200mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    82dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    140mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.14V
  • Min Current Limit
    200mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Height Seated (Max)
    0.8mm