  • NCP803SN293D2T1G
NCP803SN293D2T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP803SN293D2T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP803SN293D2T1G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
NCP803SN293D2T1G
Description:
3.3V3 Terminals 3-Pin NCP803 Voltage supervisor1 Channels Min 1.2V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
NCP803SN293D2T1G Overview
It is mounted through 3 terminals on the power management. Packaged in a Tape & Reel (TR)-shape, IC management comes with a number of features. The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 1 channels. Please find attached TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions for your reference in this IC power. There are a lot of similarities between this IC management and other Simple Reset/Power-On Reset products. The supervisor is always powered by a 3.3V volt supply. There is a voltage supply of 1 for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. Surface Mount mounts power management on the wall. There is a subcategory of this power ic known as Power Management Circuits. The total number of pins on this power management is 3. This power management has 3 pins. IC management can only work with a supply voltage of 1.2V volts. During this IC power, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts. The mounting type of the supervisors is Surface MountIt is recommended to set the supervisor's temperature to this range: -40°C~105°C TJ. When this power management system is in operation, it produces an output voltage of Open Drain or Open Collector. There is a 800nA supply current present in the power management. If you want to search for similar IC managements of this manufacturer, you can always refer to NCP803, which is the base power ics number.
NCP803SN293D2T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.2V
800nA operating supply current
NCP803SN293D2T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP803SN293D2T1G Voltage Supervisors applications.
  • DC stabilized power supply module
  • Data storage applications
  • Electronics installed in the vehicle
  • Utility meter
  • Network equipment
  • Leakage protection
  • Electrical fire monitoring system
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Transformer load monitoring equipment
  • Urban rail transit weak current power monitoring
Step5Bar-code shipping tag
NCP803SN293D2T1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    NCP803
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    800nA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.0025mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.89V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.96V
  • Threshold Voltage
    +2.93V
  • Undervoltage Threshold
    2.93V
  • Overvoltage Threshold
    2.96V
  • Height
    1.01mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm