  • NCV1117ST12T3G
NCV1117ST12T3G
advertisement
Manufacturer No:
NCV1117ST12T3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCV1117ST12T3G
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
NCV1117ST12T3G
Description:
Fixed 2.3mm NCV1117ST12 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 4 TO-261-4, TO-261AA
Purchasing and Inquiry
NCV1117ST12T3G Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. A TO-261-4, TO-261AA case is used for packaging. This gadget has 4 terminations on it, each with a different function. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C TA degrees for it to function. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. It has a total of 4 pins on IC voltage regulator. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. Several pins on the chip are 4-shaped. Here's the basic part number for this IC regulator: NCV1117ST12. In this case, we have a typical Other Regulators component. The way of packing the voltage regulator IC is TAPE AND REEL. A maximum output current of 1A is required to meet the operation requirements. It operates in the 10mA Quiescent Current state. It belongs to the Automotive, AEC-Q100 Series of regulators.
NCV1117ST12T3G Features
1.07V dropout voltage
Other Regulators subtageroy
TAPE AND REEL method of packing
NCV1117ST12T3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCV1117ST12T3G Linear Voltage Regulators applications.
  • Voltage tracker protection circuits
  • Switching regulator
  • Analog control systems
  • Noise filters
  • TVS diodes
  • Dashboards
  • Post DC-DC regulation
  • UPS (Uninterruptible Power Supply )
  • Digital audio player
  • Video equipment
Step5Bar-code shipping tag
NCV1117ST12T3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCV1117ST12
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    12V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    13.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 800mA
  • PSRR
    54dB (120Hz)
  • Reference Voltage
    1.25V
  • Dropout Voltage
    1.07V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.07V
  • Min Output Voltage
    12V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    1A
  • Input Bias Current
    6mA
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    1.69mm
  • Length
    6.7mm
  • Width
    3.7mm