  • NCV300LSN28T1G
NCV300LSN28T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCV300LSN28T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCV300LSN28T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCV300LSN28T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCV300 Voltage supervisorAutomotive, AEC-Q100 Series 1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCV300LSN28T1G Overview
There are 5 terminals on this power management that allow it to be mounted. It is packaged with Tape & Reel (TR). In this PMIC, you can find 1 functions for your reference. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 1 channels. To assist you, this PMIC includes SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1.5V. A supply voltage of 1 is used to conduct the PMIC chip. The mount is attached to Surface Mount. There is a subcategory called Power Management Circuits for this power management. Power management has a total of 5 pins. 5 pins are on the supervisor. A voltage (Vsup) that doesn't fall below 800mV as the minimum supply voltage (Vsup) should be applied to this IC power in order to ensure its proper operation. It is recommended that the maximum supply voltage (Vsup) in this IC power be no more than 10V volts. The mounting type of the supervisors is Surface MountIt is recommended to set the supervisor's temperature to this range: -40°C~125°C. During normal operation, this power managment ic can generate Push-Pull, Totem Pole of output voltage. There is a 500nA supply current present in the power management. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by NCV300. If you want to work with PMIC chip, you will need to supply PMIC chip with a temperature at least of 1.3μA. As the name implies, this supervisor is a kind of the famous Automotive, AEC-Q100 series product line.
NCV300LSN28T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
NCV300LSN28T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCV300LSN28T1G Voltage Supervisors applications.
  • Personal computers
  • Military communications
  • Battery cars
  • Consumer electronics
  • Battery cars
  • Functional modules
  • Medical-specific isolation transformer
  • Network equipment
  • Transformer load monitoring equipment
  • Sensitive sensors
Step5Bar-code shipping tag
NCV300LSN28T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCV300
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Nominal Supply Current
    500nA
  • Max Supply Current
    1.3μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.8V
  • Number of Voltages Monitored
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.744V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.856V
  • Threshold Voltage
    +2.8V
  • Undervoltage Threshold
    2.74V
  • Overvoltage Threshold
    2.856V
  • Length
    3mm