  • NCV4269ADW50R2G
NCV4269ADW50R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCV4269ADW50R2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCV4269ADW50R2G
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
NCV4269ADW50R2G
Description:
Reset Fixed NCV4269A PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 20 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 19670
Step5Bar-code shipping tag
NCV4269ADW50R2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    NCV4269A
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    3mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    45V
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    50mA
  • Control Features
    Reset
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    5.5V
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    250μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 100mA
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.25V
  • Min Output Voltage
    5V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    150mA
  • Height
    2.4mm
  • Length
    12.95mm
  • Width
    7.6mm