  • NCV662SQ28T1
NCV662SQ28T1
advertisement
Manufacturer No:
NCV662SQ28T1
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCV662SQ28T1
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
NCV662SQ28T1
Description:
Enable Fixed NCV662 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 4 SC-82A, SOT-343
Quantity:
In Stock : 17564
Step5Bar-code shipping tag
NCV662SQ28T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-82A, SOT-343
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NCV662
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    6μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Input Voltage (Min)
    3.8V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    1μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 100mA
  • Dropout Voltage
    280mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.28V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Input Bias Current
    2.5mA
  • Length
    2mm