  • NDD03N60ZT4G
NDD03N60ZT4G
advertisement
Manufacturer No:
NDD03N60ZT4G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NDD03N60ZT4G
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
NDD03N60ZT4G
Purchasing and Inquiry
NDD03N60ZT4G Description
NDD03N60ZT4G Features
  • Low on-state resistance
  • Low gate charge
  • 100% avalanche rated
  • ESD diode?protected gate
  • Available in the TO-220FP package
NDD03N60ZT4G Applications
  • High-speed power switching
  • Uninterruptible power supplies
  • Synchronous rectification
Step5Bar-code shipping tag
NDD03N60ZT4G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Fall Time (Typ)
    10 ns
  • Turn-Off Delay Time
    16 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    2.6A
  • Threshold Voltage
    4.5V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Nominal Vgs
    4.5 V
  • Height
    2.38mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    6.22mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    3.6Ohm
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Pin Count
    4
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    61W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    61W
  • Turn On Delay Time
    9 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.6 Ω @ 1.2A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 50μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    312pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    2.6A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    12nC @ 10V
  • Rise Time
    8ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V