  • NDD60N360U1-35G
NDD60N360U1-35G
advertisement
Manufacturer No:
NDD60N360U1-35G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NDD60N360U1-35G
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
NDD60N360U1-35G
Description:
MOSFET NFET DPAK 600V 114A 360MO
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NDD60N360U1-35G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Vgs (Max)
    ±25V
  • Fall Time (Typ)
    22 ns
  • Turn-Off Delay Time
    26 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    11A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    25V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    44A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    64 mJ
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 day ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    114W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    360m Ω @ 5.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    790pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    11A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    26nC @ 10V
  • Rise Time
    20ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V