  • NDTM106K6.3F1TRF
NDTM106K6.3F1TRF
advertisement
Manufacturer No:
NDTM106K6.3F1TRF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NDTM106K6.3F1TRF
Package:
Dipped
Datasheet:
NDTM106K6.3F1TRF
Description:
10μF 10% 85°C-Max -55°C-Min 6Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Tape & Reel Dipped
Step5Bar-code shipping tag
NDTM106K6.3F1TRF
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Diameter
    4.5mm
  • Length
    7.5mm