  • NES-200-27
NES-200-27
advertisement
Manufacturer No:
NES-200-27
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-NES-200-27
Package:
Datasheet:
NES-200-27
Description:
Quantity:
In Stock : 8141
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NES-200-27
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Series
    NES-200 (200W)
  • Size / Dimension
    8.46Lx4.53W x 1.97 H 215.0mmx115.0mmx50.0mm
  • Feature
    Adjustable Output
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Color
    Silver
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    211W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cURus
  • Efficiency
    88%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Output 1
    27V
  • Voltage - Input
    90V~132VAC 180V~264VAC 254V~370VDC
  • Output Current
    7.8A
  • Max Output Power
    210.6W
  • Minimum Load Required
    No
  • Max Input Current
    4.5A
  • Height
    50.8mm