  • NFE31PT471F1E9L
NFE31PT471F1E9L
advertisement
Manufacturer No:
NFE31PT471F1E9L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NFE31PT471F1E9L
Package:
1206 (3216 Metric), 3 PC Pad
Datasheet:
NFE31PT471F1E9L
Description:
FILTER LC(T) 470PF SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NFE31PT471F1E9L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric), 3 PC Pad
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    EMIFIL®, NFE31
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    50%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Flat
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Low Pass
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    T-TYPE CIRCUIT; BUILT-IN FERRITE BEAD
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    LC (T-Type)
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.6mm
  • Current Rating
    6A
  • Voltage - Rated AC
    25V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Number of Channels
    1
  • Max Current Rating
    6A
  • Max Voltage Rating (DC)
    25V
  • ESD Protection
    No
  • Filter Order
    3rd
  • Values
    C = 470pF
  • Height
    0.069 1.75mm