  • NGB660S48K
NGB660S48K
advertisement
Manufacturer No:
NGB660S48K
HK JDW NO:
732-NGB660S48K
Package:
Datasheet:
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 450W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NGB660S48K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Mfr
    SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
  • Operating Temperature
    -20°C ~ 80°C (With Derating)
  • Series
    NGB660 (660W)
  • Size / Dimension
    6.00" L x 4.00" W x 1.55" H (152.4mm x 101.6mm x 39.4mm)
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts)
    450W (662W Forced Air)
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, CSA, cURus, UL
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    4.5 kV
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Voltage - Input
    80 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 2
  • Current - Output 1
    9.38 A