  • NGTB40N120S3WG
NGTB40N120S3WG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB40N120S3WG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NGTB40N120S3WG
Datasheet:
NGTB40N120S3WG
Step5Bar-code shipping tag
NGTB40N120S3WG
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Power - Max
    454W
  • Reverse Recovery Time
    163ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    160A
  • Test Condition
    600V, 40A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.95V @ 15V, 40A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    212nC
  • Td (on/off) @ 25°C