  • NGTB40N60IHLWG
NGTB40N60IHLWG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB40N60IHLWG
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-NGTB40N60IHLWG
Datasheet:
NGTB40N60IHLWG
Description:
N-CHANNEL IGBT
Step5Bar-code shipping tag
NGTB40N60IHLWG
    Select All
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    80A
  • Test Condition
    400V, 40A, 10Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 40A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    130nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C
    70ns/140ns
  • Switching Energy
    400μJ (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
    TO-247
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Power - Max
    250W