  • NGTB75N60SWG
NGTB75N60SWG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB75N60SWG
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-NGTB75N60SWG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
NGTB75N60SWG
Description:
IGBT
Step5Bar-code shipping tag
NGTB75N60SWG
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Power - Max
    595W
  • Reverse Recovery Time
    80ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    100A
  • Test Condition
    400V, 75A, 10Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 75A
  • Gate Charge
    310nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C