  • NGTG30N60FWG
NGTG30N60FWG
advertisement
Manufacturer No:
NGTG30N60FWG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NGTG30N60FWG
Datasheet:
NGTG30N60FWG
Step5Bar-code shipping tag
NGTG30N60FWG
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 22 hours ago)
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    167W
  • Pin Count
    3
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    167W
  • Input Type
    Standard
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    60A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.45V
  • Test Condition
    400V, 30A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.7V @ 15V, 30A
  • IGBT Type
    Trench
  • Gate Charge
    170nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C
    81ns/190ns
  • Switching Energy
    650μJ (on), 650μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V
  • Height
    21.4mm
  • Length
    16.25mm
  • Width
    5.3mm